Dobierz idealną wkładkę

Wkładki: zapalenie rozcięgna podeszwowego

Zapalenia rozcięgna podeszwowego

Schorzenie, które wpływa na komfort chodzenia i zdrowie całego ciała. Problem można jednak zniwelować stosując odpowiednie wkładki.

Rozcięgno podeszwowe, elastyczna taśma biegnąca od pięty do palców po wewnętrznej stronie stopy, pełni kluczową rolę w ruchu i podtrzymaniu odpowiedniego kształtu stopy. Struktura ta przenosi obciążenia, jakie wynikają z codziennej aktywności, takich jak chodzenie czy stanie, co umożliwia amortyzację sił i zmniejsza nacisk na stopę. Rozcięgno, dzięki swojej elastyczności, dostosowuje się do zmiennych warunków pracy i współpracuje z mięśniami, zapewniając stabilność stopy.
Zapalenie rozcięgna podeszwowego często mylone jest z ostrogą piętową, która bywa diagnozowana po wykonaniu zdjęcia RTG. Widoczna wówczas narośl kostna, zwana kolcem piętowym, nie zawsze jest przyczyną bólu. Dopiero badanie ultrasonograficzne (USG) lub rezonans magnetyczny (MRI) mogą dokładnie wykazać zmiany degeneracyjne tkanek miękkich, które stanowią rzeczywiste źródło bólu.

Rozcięgno podeszwowe jest podatne na przeciążenia, które prowadzą do mikrouszkodzeń wywołanych m.in. intensywnym biegiem, pracą stojącą lub innymi aktywnościami. Początkowo zmiany zapalne postępują stopniowo, jednak mogą prowadzić do silnego bólu pięty, szczególnie rano, przy stawianiu pierwszych kroków lub po długotrwałym spoczynku. Z czasem rozchodzenie się może przynosić ulgę, lecz jeśli problem będzie się utrzymywał, wymaga on profesjonalnego leczenia.
Rozcięgno ulega uszkodzeniu na skutek wielokrotnych mikrourazów, które z czasem prowadzą do zmian degeneracyjnych i osłabienia tkanek. Do czynników nasilających objawy zalicza się:
- Nieodpowiednie obuwie – źle dobrane buty mogą wpływać na nadmierne obciążenie stóp.
- Nadwagę – większa masa ciała zwiększa siłę nacisku na rozcięgno.
- Deformacje stóp – w tym płaskostopie, stopę wydrążoną czy inne zmiany, które zaburzają biomechanikę chodu.
- Tryb życia i specyficzne warunki pracy – osoby wykonujące pracę stojącą są bardziej narażone na przeciążenia.
- Bieganie długodystansowe – intensywne treningi mogą prowadzić do nadwyrężenia i mikrourazów.
- Wiek – z czasem tkanki stają się mniej elastyczne i bardziej podatne na mikrourazy.
- Toczące się zmiany zapalne w organizmie – Pacjenci narażeni na przewlekłe zmiany zapalne, towarzyszące choroby wynikające z autoagresji (cukrzyca, problemy jelitowe, choroby tarczycy, przewlekłe choroby płuc, słaba odporność, choroby skóry) są bardzie narażeni na stany zapalne gdy dojdzie do uszkodzenia tkanki lub ich przeciążeń. W związku z tym, że organizm takiego Pacjenta na co dzień walczy z stanami zapalnymi to przy dodatkowych obciążeniach może łatwo „popadać” w nowe stany zapalne np. po intensywnym wysiłku lub stresie.
1. Terapia manualna – praca z tkankami miękkimi stopy, aby zredukować napięcie i ból. Terapia ta pozwala na rozluźnienie mięśni i poprawienie ukrwienia stopy.
2. Autoterapia – zalecamy pacjentom ćwiczenia do wykonywania w domu, które wspierają proces regeneracji tkanek i pomagają w zmniejszeniu napięcia w stopach.
3. Fizykoterapia – wykorzystujemy różne metody wspomagające leczenie:
- Ultradźwięki – zmniejszają ból i stany zapalne.
- Jonoforeza z lekiem przeciwzapalnym – wspiera regenerację tkanek.
- Fala uderzeniowa – aktualnie najskuteczniejsza metoda nieinwazyjna, o potwierdzonej skuteczności na poziomie 80%. Fala uderzeniowa, stosowana w serii od 3 do 10 minut na sesję, pomaga w regeneracji tkanek już po kilku zabiegach.
4. Wkładki ortopedyczne – aby zapobiegać powracającym dolegliwościom, oferujemy specjalnie zaprojektowane wkładki. Dzięki nowoczesnej diagnostyce wkładki są idealnie dopasowane do unikalnych potrzeb stopy każdego pacjenta. Nasze wkładki, różne dla prawej i lewej stopy, uwzględniają specyficzne obciążenia i pomagają w amortyzacji oraz poprawie biomechaniki chodu.
- Regularna kontrola obuwia – upewnij się, że buty są odpowiednio dopasowane do Twojej stopy. Warto zainwestować w buty sportowe z dobrą amortyzacją, jeśli biegasz lub dużo chodzisz.
- Utrzymywanie prawidłowej masy ciała – zmniejszenie masy ciała może odciążyć stopy i zmniejszyć nacisk na rozcięgno.
- Ćwiczenia rozciągające – prostymi ćwiczeniami, jak np. rolowanie stopy po wałku lub piłce, możesz poprawić elastyczność rozcięgna.
- Odpoczynek – po intensywnym wysiłku pozwól stopom odpocząć i się zregenerować, unikaj nadmiernego przeciążenia.
Zapalenie rozcięgna podeszwowego to poważna dolegliwość, która w wielu przypadkach może utrudniać codzienne funkcjonowanie. Właściwe leczenie, obejmujące fizjoterapię, odpowiednie obuwie oraz wkładki ortopedyczne, pozwala na szybką poprawę stanu zdrowia. Indywidualnie dopasowane wkładki dostępne w naszym gabinecie stanowią istotny element profilaktyki i ochrony przed nawrotem dolegliwości bólowych.

Przykładowe wkładki do tego typu schorzenia

Rozwiąż swoje problemy z wkładkami raz na zawsze.