Dobierz idealną wkładkę

Wkładki: Wrastający paznokieć

Wrastający paznokieć

Schorzenie, które wpływa na komfort chodzenia i zdrowie całego ciała. Problem można jednak zniwelować stosując odpowiednie wkładki.

Problemy z paznokciami u nóg mogą być bardziej dokuczliwe, niż się wydaje. Wrastające paznokcie, przesunięte płytki paznokciowe, a nawet nieprawidłowe napięcie mięśni stopy mogą prowadzić do bólu, stanów zapalnych i dużego dyskomfortu przy chodzeniu. Wyobraź sobie ten ucisk na palcach, kiedy wkładasz swoje ulubione buty, a każdy krok sprawia, że paznokieć wbija się w skórę. Brzmi znajomo? Czas dowiedzieć się, co jest przyczyną takich problemów i jak łatwo sobie z nimi poradzić.
Jeden z najczęstszych problemów to retronychia. W tej przypadłości paznokieć „odsuwa się” do tyłu, co powoduje, że zaczyna wrastać w skórę. W efekcie pojawia się ból, obrzęk i często stan zapalny. Może się to zdarzyć przy codziennych czynnościach, takich jak długie spacery czy noszenie wąskich butów, które „napychają” paznokcie w fałd skórny, wywołując bolesny ucisk.
Czasami paznokieć może wyrastać w nieco innej osi, co może wynikać z wrodzonej wady – paznokieć jest przesunięty na bok od osi palca. Brzmi dziwnie? Wyobraź sobie, że paznokieć rośnie lekko ukośnie zamiast prosto – przez to bok paznokcia może wrastać, szczególnie gdy dodamy do tego zbyt ciasne obuwie. To zjawisko prowadzi do różnych nieprzyjemnych komplikacji, jak na przykład wrastające paznokcie czy nadmierne stwardnienie paznokcia, które może wyglądać jak mały „róg”.
Wrastający paznokieć to problem, który pojawia się, gdy boczne brzegi paznokcia zaczynają wbijać się w skórę. Często jest to związane z noszeniem zbyt ciasnych butów, ale również może występować u osób z otyłością, cukrzycą czy w wyniku anatomicznych predyspozycji. W takim przypadku każdy krok potrafi być bolesny, a nierzadko pojawia się nawet zakażenie, co dodatkowo zaostrza problem. Jeśli przypominasz sobie moment, kiedy zakładałeś nowe, nieco za ciasne buty na wielkie wyjście i potem przez tydzień czułeś palce – to już wiesz, jakie mogą być skutki złego obuwia!

Problemy z płytką paznokcia to także wad stóp te wrodzone jak i nabyte. Wyobraź sobie, że każdy krok musi się zakończyć odbiciem z dużego palca u stopy. Jeśli tor przetaczania zmieni swój kierunek to nadal się odbijesz z dużego palca ale z jego bocznej krawędzi, która nie jest do tego przystosowana. To trochę tak jak w sporcie, w którym wymagana jest dobra technika. Zanim załapiesz prawidłowy wzorzec ruchu wykonasz wiele niepotrzebnych ruchów, które dodatkowo Cię męczą. Z paznokciem u stopy jest tak samo. Jeśli na przykład w wyników wady stopy Mortona lub Rothbarta nieprawidłowo odbijasz się z palucha to Twój paznokieć odczuwa to za każdym razem jako przeciążenie. Jeśli trwa długo to za jakiś czas zobaczyć nagromadzenie się naskórka/zrogowacienia na bocznej części palucha a w konsekwencji problemy z paznokciem.
Głównym sposobem radzenia sobie z wrastającymi paznokciami jest dbałość o stopy: noś buty, które nie uciskają palców, a skarpetki wybieraj luźniejsze, z oddychającego materiału. Warto także odpowiednio przycinać paznokcie – na prosto, bez zaokrąglania boków, co zapobiegnie ich wrastaniu. Pamiętaj też o higienie i regularnym nawilżaniu stóp.
Czasami dodatkowe wsparcie w postaci specjalnych wkładek ortopedycznych przynosi ulgę. Pomagają one prawidłowo rozłożyć ciężar na stopie, dzięki czemu palce nie są tak przeciążone. Choć wkładki nie leczą bezpośrednio wrastających paznokci, poprawiają biomechanikę stopy, co może ograniczyć niepotrzebne naciski na palce i paznokcie.
Dbanie o zdrowe paznokcie to nie tylko unikanie bólu, ale i zapobieganie poważniejszym problemom, jak zakażenia czy stany zapalne. Jeśli ból utrzymuje się dłużej lub wrastające paznokcie stale nawracają, warto odwiedzić specjalistę – podologa lub rehabilitanta, który pomoże dobrać odpowiednie rozwiązanie.

Przykładowe wkładki do tego typu schorzenia

Rozwiąż swoje problemy z wkładkami raz na zawsze.