Najczęściej zadawane pytania

FAQ

Nie bójmy się pytać

Na niniejszej podstronie prezentujemy najcześciej zadawane przez naszych Pacjentów pytania. Jeśli nie znajdą tu Państwo wyczerpującej odpowiedzi, serdecznie zachęcamy do kontaktu. Pomożemy :)

Wykonujemy i wykorzystujemy technologię do tworzenia wkładek firmy Capron – francuskiego wiodącego lidera podologii w Europie. Obecnie korzystamy z wiedzy i możliwości jakie nam daje współpraca bycia Partnerem ProPedis, która już od wielu lat wykorzystuje wkładki Capron w pracy z Pacjentem i jest najbardziej rozpoznawaną marką w Polsce do zaopatrywania problemów stóp. My natomiast opieramy swoją praktykę o 15letnie doświadczenie w tej branży i ciągle się rozwijamy.
Na badanie składa się wywiad (historia dolegliwości pacjenta – by lepiej poznać jego problemy), ocena fizjoterapeutyczna (testy kliniczne, testy funkcjonalne, badanie postawy ciała i badanie palpacyjne (badanie bezpośrednie dotykiem) – by lepiej poznać ciało pacjenta i ocenić dysfunkcję), badanie komputerowe – wizualne przedstawienie problemu danej osoby (jeśli taki wynika, wykluczenie ciężkich patologii), badanie przedmiotowe w którego skład wchodzi zrobienie odcisku na plantografie ( niezbędna odbitka stopy do tworzenia wkładki – to dzięki tym śladom wykonujemy wkładki z precyzją co do milimetra) oraz ocena nacisku stóp na podłoże na podoskopie (aby zobaczyć w jakich strefach stopa ma tendencje do przeciążania lub jej dysfunkcje). Całość wyniku badania jest sumowana, omawiana przez prowadzącego i jakie wynikają z tego zależności, jak się leczy dany problem, rokowania. To wszystko jest niezbędne ponieważ musimy wiedzieć czy pacjent potrzebuje bardziej rehabilitacji czy wkładek lub innych rozwiązań.
Pacjent powinien przynieść ze sobą obuwie, które na dany moment jest najbardziej zużyte – ponieważ ścieranie się podeszwy butów także stanowi ważną informację diagnostyczną dla fizjoterapeuty. Także obuwie do, których docelowo przewiduje nosić wkładkę abyśmy mogli zobaczyć jaka jest wykrojka tego obuwia (wkładka wewnętrzna) i jakiego typu będzie to but (inaczej się profiluje wkładkę do buta eleganckiego a inaczej do sportowego). Także wygodny strój się przyda (spodenki, legginsy) by pacjent czuł się komfortowo w trakcie badania a terapeuta mógł więcej dostrzec.
Oczyścić z zew. i w środku – często zdarza się, że pacjenci przychodzą z obuwiem prosto po treningu lub z dworu a w środku jest pełno piachu i paprochów, które wydłużają czas trwania wizyty na czyścienie i zabrudzanie pokoju badań a przy profilowaniu na ciepło drobinki odciskają się na wkładce zniekształcając ją. Prosimy o wyrozumiałość. To samo tyczy się stóp.
Badanie kontrolne jest osobną wizytą, płatną wg aktualnego cennika na dany rok. Zawiera się w nim całkowite badanie jak przy pierwszej wizycie. Dodatkowo w cenie są już zawarte korekty jeśli gdy wkładka będzie potrzebowała poprawek, szlifu lub podklejania lub dodanie nowych elementów. Czasami zdarza się , że po okresie adaptacji wkładka ma wady - w tym przypadku korekcje robimy od ręki, bezpłatnie ale nie dłużej niż miesiąc po wykonaniu wkładki. Kontrole są niezbędne ponieważ jest to proces leczniczy. Zaprzestanie sugerowanych odstępów czasu kontroli może spowodować, że wkładka straci swoją funkcję a wtedy może zacząć szkodzić stopom jak i całemu układowi postawy ciała. Pierwsza wizyta kontrolna wykonywana jest najczęściej po około 3-6 miesiącach od wyrobienia wkładek u osób dorosłym. W przypadku dzieci kontrole bywają częstsze ponieważ dziecko ciągle rośnie a jego układ kostno-stawowy stale się zmienia.
Wszystko może się odbyć na jednej wizycie. Jeśli w trakcie umawiania na badanie będziemy znali numer obuwia, rozmiar stopy, wagę i jej przeznaczenie przygotowujemy wcześniej odpowiedni model wkładki na tzw. matrycy bazowej, a resztę dopasowujemy na stopie + korygujemy na miejscu po wcześniejszym badaniu. Te dwa etapy (badanie + wyrobienie wkładek) trwa około 2h. Druga możliwość to osobno przeprowadzone badanie i osobno wyrobienie wkładek do obuwia. Badanie trwa ok 45 min., wyrobienie wkładki 45-120min.
Wkładkę dopasowujemy do konkretną stopę oraz obuwie, z którym przychodzi się po odbiór. Wkładkę staramy się robić tak, aby była uniwersalna i mogła pasować do jak największej ilości butów. Na ogół nie ma problemu żeby przekładać wkładkę z jednego typu obuwia, do tego samego typu obuwia (np. ze sportowych na sportowe). Problem może się pojawić w momencie przekładania wkładki np. gdy przekładamy z obuwia eleganckiego do obuwia sportowego. Jeśli wkładka będzie pasować, tzn.jest odpowiednia na długość i nigdzie się nie zagina, to znaczy, że będzie spełniała swoją funkcję. Jeśli natomiast będziemy ją wpychać na siłę, a wkładka nie będzie pasowała do obuwia, to możemy sobie tylko zaszkodzić.
Żywotność wkładki liczona jest w zależności od eksploatacji przez Pacjenta. Wszystko zależy od tego kto i jak jej używa i jako mocno ją eksploatuje. Wyczynowi sportowcy (biegacze, tenisiści itp.) prędzej ją zużyją niż osoba, która używać ich będzie w pracy. Tak samo liczy się to jak dbamy o wkładkę – czy ją czyścimy od czas do czasu, wyjmujemy z buta by odzyskała swoje kształty. W innych przypadkach wg. praw konsumenckich istnieje możliwość zwrócenia towaru w przeciągu 14dni od wydania.
Jeśli chodzi o palucha koślawego – jest on wynikiem postępujących zmian nabytych (ciasne obuwie w przodostopiu, obniżenie łuku poprzecznego stopy) a przyczyną są zmiany kostne wrodzone. Wszystko zależy od indywidualnego obecnego stanu dolegliwości pacjenta (jeśli boli od góry/grzbietowo – to raczej rehab.; jeśli od boku i dołu/podeszwowo to wkładki mogą pomóc odciążyć + ćwiczenia) . Zdeformowane stopy ciężko się leczy ale najważniejsze aby nie bolały ponieważ wtedy człowiek może normalnie funkcjonować. Co do zależności oraz tego czy wkładki będą spełniały u pacjenta formę pomocy dowiedzą się Państwo od terapeuty na wizycie.
Jak najbardziej robimy wkładki, które odciążają piętę przy dolegliwościach bólowych związanych z ostrogą piętową. Niemniej jednak trzeba mieć na uwadze, że to choroba tkanek powoduje ból. Dlatego często niezbędna jest interwencja rehabilitacyjna. Sama wkładka spowoduje odciążenie pięty a przez to mniejsze drażnienie tkanki, która powoduje ból. Jednak sam proces leczenia jest dłuższy a wkładka nie leczy samej przyczyny tylko ją odciąża. Owszem daje to dużą ulgę, pomaga w normalnym funkcjonowaniu i pozwala odciążonej tkance się goić ale bywa, że po wyjęciu stopy z obuwia problem nie minął. Cały problem tłumaczą dokładnie nasi fizjoterapeuci na badaniu do wkładek lub wizycie konsultacyjnej.
Oczywiście nie ma problemu. Mamy kilka modeli prezentacyjnych ale cały wachlarz jest znacznie większy. Poza tym wkładka ma spełniać określoną funkcję i starczać na długo. Nasze wkładki to materiał EVA i pochodne czyli taki sam jaki zamieszczany jest w profesjonalnym obuwiu sportowym – tylko my ten materiał możemy modelować. Ważna jest także gęstość materiałów dobierana pod kątem wagi, wzrostu i danego przeznaczenia jakie ma spełniać. Materiał jest elastyczny i z początku może wydawać się twardy ale pod stopą lekko rozgrzewa się i dostosowuje do stopy. Model prezentacyjny niekiedy dużo się różni od właściwego. Materiały są łączone ze sobą przy pomocy specjalistycznych klejów co ułatwia czyszczenie oraz higienę takiej wkładki. Niektóre wkładki pokryte są materiałami antystatycznymi dzięki czemu nie lgną do niech bakterie.
Badanie podologiczne to wieloetapowy proces, obejmujący:
1. Rozmowę wstępną – szczegółowy wywiad na temat przebytych chorób i aktualnych dolegliwości.
2. Ocena manualna stóp, w tym:
- Zakres ruchu w stawach.
- Siła i długość mięśni.
- Stan skóry (modzele, odciski) oraz deformacje stóp.
3. Analiza kliniczna – lokalizacja i intensywność bólu.
4. Badanie z użyciem specjalistycznych narzędzi, takich jak:
- Podoskop, plantokonturograf.
- Podobarograf/mata tensometryczna – do pomiaru nacisku stóp na podłoże.
- Ścieżka podometryczna – ocena chodu i biegu.
- Bieżnia z systemem analizy ruchu (opcjonalnie).
5. Przegląd obuwia – ocena jego wpływu na stopę i postawę.
Nie, skierowanie nie jest wymagane. Wkładki są projektowane na podstawie kompleksowej diagnostyki prowadzonej przez fizjoterapeutę z wykorzystaniem nowoczesnych urządzeń.
Niestety, Narodowy Fundusz Zdrowia nie refunduje tego rodzaju wkładek.
Wkładki są zalecane przy różnorodnych problemach ze stopami, takich jak:
- Płaskostopie (podłużne i poprzeczne).
- Paluch koślawy.
- Modzele, odciski, nagniotki.
- Palce młotkowate.
- Stopa cukrzycowa.
- Deformacje pięty (koślawość, szpotawość).
- Ostroga piętowa, zapalenie rozcięgna podeszwowego.
- Problemy z ścięgnem Achillesa lub podeszwowym.
Wkładki mogą być również pomocne w przypadku:
- Bólów kręgosłupa, bioder czy kolan.
- Powtarzających się kontuzji stawów.
Dzięki wkładkom poprawia się komfort codziennego funkcjonowania. Projektowane są także dla osób uprawiających sport, takich jak bieganie, tenis czy narciarstwo.
Tak, wykonujemy wkładki dla dzieci, zazwyczaj od 4. roku życia. W wyjątkowych przypadkach można je zastosować wcześniej. Dla młodszych dzieci skupiamy się na doborze odpowiedniego obuwia i wspomaganiu naturalnego rozwoju stopy.
Każda stopa jest unikalna, dlatego wkładki są projektowane w oparciu o szczegółową analizę stóp oraz ich wpływu na inne części układu ruchu. Proces uwzględnia deformacje, ułożenie stopy oraz rozkład nacisku na podłoże.
Oferujemy wkładki dostosowane do różnych aktywności sportowych, takich jak bieganie, kolarstwo, tenis, golf czy narciarstwo. Uwzględniamy specyficzne obciążenia i ruchy charakterystyczne dla danej dyscypliny.
Tak, wkładki poprawiają biomechanikę ruchu i odciążają niektóre struktury stopy, co może zmniejszyć dolegliwości bólowe w obrębie kręgosłupa, bioder czy kolan.
Dzięki optymalizacji biomechaniki ruchu, wkładki zmniejszają ryzyko kontuzji oraz poprawiają efektywność ruchu, co może pozytywnie wpłynąć na wyniki sportowe.
Wkładki wyrównują nacisk stóp na podłoże, eliminując dyskomfort. Poprawiają ustawienie stóp, co wpływa na inne stawy (np. kolana, biodra) i wspomaga pracę mięśni. Chronią przed przeciążeniami i urazami, a także wspierają krążenie.
Zaleca się stopniowe przyzwyczajanie się do wkładek, zaczynając od 1-2 godzin dziennie przez pierwsze dwa tygodnie. Początkowo należy unikać intensywnych aktywności. W razie dyskomfortu warto skonsultować się z fizjoterapeutą.
W skrócie

Jak przebiega cały proces tworzenia wkładek

1
Badanie

Wywiad z pacjentem, ocena fizjoterapeutyczna, wykonanie odcisku.

szczegóły
2
Wykonanie wkładek

Wykonanie wkładek wg odcisku oraz ustalonego zastsowania.

3
Dopasowanie

Finalne dopasowanie wkładek z pacjentem.

Rozwiąż swoje problemy z wkładkami raz na zawsze.