Wykonanie wkładek wg odcisku oraz ustalonego zastsowania.
Finalne dopasowanie wkładek z pacjentem.
Pacjent powinien przynieść ze sobą obuwie, które na dany moment jest najbardziej zużyte – ponieważ ścieranie się podeszwy butów także stanowi ważną informację diagnostyczną dla fizjoterapeuty.
Także obuwie do, których docelowo przewiduje nosić wkładkę abyśmy mogli zobaczyć jaka jest wykrojka tego obuwia (wkładka wewnętrzna) i jakiego typu będzie to but (inaczej się profiluje wkładkę do buta eleganckiego a inaczej do sportowego).
Także wygodny strój się przyda (spodenki, luźne leginsy) by pacjent czuł się komfortowo w trakcie badania a terapeuta mógł więcej dostrzec i mieć dostęp do ciała.
Zalecamy także przygotować stopy do badania – higiena stóp jest dużym wyznacznikiem ich zdrowia. Wystarczy je umyć przed wizytą lub zrobić to na miejscu w gabinecie. Innymi zmianami nie należy się przejmować ponieważ badanie właśnie po to jest aby stwierdzić czy ból pochodzi z zmian skórnych lub patologii chorób paznokcia czy z powodu zmian mechanicznych takich jak koślawość stopy, koślawość palucha itp.
Na badanie składa się:
- wywiad (historia dolegliwości pacjenta – by lepiej poznać jego problemy),
- ocena fizjoterapeutyczna (testy kliniczne, testy funkcjonalne, badanie postawy ciała i badanie palpacyjne – by lepiej poznać ciało pacjenta i ocenić dysfunkcję),
- badanie komputerowe – wizualne przedstawienie problemu danej osoby (jeśli taki wynika, wykluczenie ciężkich patologii),
- badanie przedmiotowe w którego skład wchodzi zrobienie odcisku na plantografie ( niezbędna odbitka stopy do tworzenia wkładki – to dzięki tym śladom wykonujemy wkładki z precyzją co do milimetra) oraz ocena nacisku stóp na podłoże na podoskopie (aby zobaczyć w jakich strefach stopa ma tendencje do przeciążania lub jej dysfunkcje).
Całość wyniku badania jest sumowana, omawiana przez prowadzącego i jakie wynikają z tego zależności, jak się leczy dany problem, rokowania. To wszystko jest niezbędne ponieważ musimy wiedzieć czy pacjent potrzebuje bardziej rehabilitacji czy wkładek lub innych rozwiązań.
Badanie przeprowadzane jest w krótkim stroju sportowym lub w bieliźnie. Im więcej widzimy i im lepszy mamy dostęp do ciała tym pomiar błędu naszego badania się zmniejsza.