Paluch koślawy czyli Halluks Valgusto deformacja stawu śródstopno-paliczkowego palca stopy. Powoduje on przywiedzenie dużego palca do środka w kierunku pozostałych palców z jednoczesnym wypychaniem głowy kości śródstopia na zewnątrz, ze zwiększeniem przestrzeni międzyśródkostnej, powiększając wymiar szerokości stopy. Z tego powodu między innymi biorą się dolegliwości bólowe. Stopa przestaje się mieścić w wąskim bucie, w związku z tym najlepiej kupować obuwie z szerszym przodostopiem.
Głównymi przyczynami tego stanu rzeczy jest pogłębiające i nieleczone płaskostopie poprzeczne, czynniki genetyczne, a przede wszystkim u kobiet źle dopasowane obuwie - wąskie i uciskające na palce. Deformacja ta występuje 9 razy częściej u kobiet niż u mężczyzn z jednego prostego powodu – obuwia na wysokim obcasie. Powoduje to występowanie schorzenia często w obu kończynach.
Jeśli halluksy pojawiają się u nastolatek zanim jeszcze zaczną praktykę chodzenia na obcasie najprawdopodobniej odziedziczyły to po matce lub babci na podłożu genetycznym.
W przypadku halluksów zdecydowanie lepiej zapobiegać niż leczyć! W badaniu obrazowym lub podoskopowym można określić kąt koślawości palucha, który mieści się w normie od 0-9 stopni. Rutynowa cykliczna kontrola pozwoli ocenić nam postępy w zatrzymaniu schorzenia.
Dolegliwości palucha koślawego mogą dotyczyć bólu umiejscowionego po stronie podeszwowej stopy w okolicy wspomnianego wcześniej stawu lub od strony przyśrodkowej, gdzie wypychana głowa I kości śródstopia mocno naciska swoją cz. przyśrodkową na obuwie.
W przypadku pierwszej sytuacji jesteśmy w stanie stworzyć specjalne wkładki lecznicze, po przez zaprojektowanie na wkładce specjalnej peloty, która miałaby na celu odciążenia łuku poprzecznego stopy. Daje to uczucie spłaszczenia szerokości stopy z powodu zmniejszenia wymiaru poprzecznego łuku stopy. Stopa zaczyna mieścić się w bucie i przestaje być przeciążana w miejscach objawu bólu.
Halluksy zaczynają boleć dopiero w przypadku dużych deformacji. Wówczas rozważana jest operacja, jeśli specjalne wkładki nie pomogą. W tym okresie należy także unikać chodzenia w wąskim obuwiu. Należy pamiętać, że im szybciej zapiszemy się na komputerowe badanie stóp tym szybciej dowiemy się o ewentualności ryzyka wystąpienia wspomnianej patologii stopy. Wtedy będziemy mogli lepiej zapobiegać jego kolejnym deformacjom. Dzięki wykonaniu u nas - profilaktycznych lub leczniczych wkładek 3D komfort Państwa chodu znacznie się poprawi, a dolegliwości zmniejszą.