Wkładki ortopedyczne do codziennego zastosowania są używane przede wszystkim w powszechnie występujących patologiach stóp. Często takie wkładki są nazywane także profilaktycznymi lub komfortowymi. Ich zadaniem jest wspieranie i przywracanie prawidłowego ustawienia wysklepienia stóp, wpływanie na nie leczniczo oraz odtwarzanie prawidłowej osi pracy stawów kończyn dolnych aż po sam kręgosłup.
Wśród wkładek ortopedycznych do butów, do powszechnego zastosowania, możemy wyróżnić między innymi takie jak:
- wkładki podpierające sklepienie podłużne stopy, stosowane u dzieci jaki i dorosłych;
- wkładki podpierające sklepienie poprzeczne wraz z podłużnym, stosowane przeważnie u dorosłych;
- wkładki supinujące, przeważnie stosowane u dzieci w przypadku koślawości stóp;
- wkładki supinujące przodo/tyłostopie, stosowane u dzieci i dorosłych w zależności od koślawienia przodostopia lub pięty;
- wkładki pronujące, w przypadku stopy szpotawej.
Wkładki ortopedyczne stosujemy w schorzeniach oraz wyrośli kostnych takich jak:
- ostroga piętowa,
- zapalenie rozcięgna podeszwowego,
- stopa płasko koślawa,
- płaskostopie poprzeczne,
- płaskostopie podłużne,
- gośćca,
- jałowych martwić,
- innych zmian związanych z dolegliwościami bólowymi stopy.
W zależności od konieczności zaopatrzenia, wkładka może spełniać kilka zadań równocześnie np. korygować koślawość pięty, wspierać łuk podłużny stopy, jak i odciążać miejsca bolesne. Dzięki temu wkładka biernie koryguje zniekształcenia stóp poprzez podparcie sklepień i prawidłowe jej przetaczanie z odciążeniem bolesnych punktów. Tylko dzięki takiej specyfice roli wkładek umożliwiamy prawidłowy i bezpieczny rozwój stóp. Odpowiednio dobrane ortopedyczne wkładki do butów stanowią doskonałą ochronę przed płaskostopiem lub korygują już istniejące wady.
Wkładka ortopedyczna profilaktyczna zmienia warunki pracy mięśni i więzadeł czyli biernego aparatu ruchu stopy. W początkowym okresie ich stosowania mogą powodować dyskomfort, uczycie niewygody, a nawet ból. Ten okres adaptacji może trwać od kilku dni do dwóch tygodni.
Do tworzenia wkładek ortopedycznych dysponujemy całym wachlarzem materiałów wielowarstwowych, różniących się od siebie twardością na każdym z poziomów. Surowce, z których wykonane są wkładki umożliwiają poprawę stabilności stóp lub w zależności od przeznaczenia mogą odciążać, amortyzować, zwiększać komfort, zmniejszać odczucie zmęczenia nóg lub polepszyć ich propulsję.