Rozcięgno podeszwowe jest rodzajem tkanki łącznej (elastycznej taśmy), która biegnie od pięty w kierunku do palców po stronie podeszwowej. W związku z tym, że na swoim przebiegu łączy się z wieloma mięśniami stopy ma duże znaczenie podczas lokomocji. Rozcięgno podeszwowe przenosi obciążenia wynikające z chodu lub stania, a jego funkcja pozwala utrzymać odpowiedni kształt stopy. Pozwala to na prawidłową amortyzację sił wywieranych na stopę. Dzięki takiej konstrukcji we współpracy z odpowiednimi mięśniami rozcięgno podeszwowe potrafi się dostosowywać – uelastyczniać lub usztywniać – w różnych warunkach pracy.
Objawy zapalenia rozcięgna podeszwowego często są mylnie przypisywane ostrodze piętowej. Jest to spowodowane zlecaniem RTG okolicy pięty,w wyniku dolegliwości bólowych w tej okolicy. W obrazie widać najczęściej nadbudowę kostną w postaci kolca piętowego przylegającego do guza kości piętowej. Zwapnienie powstałe w części przednio-przyśrodkowej guza piętowego to właśnie ostroga. Jednak z obecnych badań nie wynika, aby ta właśnie narośl była powodem dolegliwości bólowych. Ocenić to może dopiero badanie USG lub MRI, które jest w stanie stwierdzić zmiany degeneracyjne sąsiadujących tkanek miękkich będące przyczyną bólu.
Rozcięgno podeszwowe, tak jak każda tkanka łączna, jest podatne na przeciążenia doprowadzające do mikrouszkodzeń wywołanych najczęściej bieganiem lub pracą stojącą. Zmiany zapalne zachodzą stopniowo aż do momentu uporczywego bólu, który może uniemożliwić chodzenie. Dokuczliwy ból pięty w części przyśrodkowej najczęściej pojawia się rano po postawieniu pierwszych kroków, po dłuższym spoczynku lub staniu, który ustępuje po „rozchodzeniu się”. Jako przyczyny powstania podaje się dwie możliwości – sumę mikrourazów wpływających degeneracyjnie na rozcięgno oraz lokalne niedokrwienie spowodowane pogrubieniem tkanki.
Do czynników mogących przyczyniać się do nasileń objawów zaliczamy:
- zły dobór obuwia;
- nadwagę lub efekt „jojo”;
- różnego rodzaju deformację na poziomie stopy (stopa płasko koślawa, stopa wydrążona itp.);
- czynniki zawodowe (np. stojący tryb pracy);
- specyfikę dyscypliny lub zmiany treningowe;
- bieganie długodystansowe;
- wiek
Leczenie
W naszym podejściu holistycznym, zebranym przez lata doświadczeń, leczymy nie tylko objawy, ale także przyczyny powstałych dolegliwości bólowych. Po zbadaniu podłoża objawów w pierwszej fazie przechodzimy do zmniejszenia bólu polegającym na terapii manualnej tkanek miękkich oraz zastosowaniu autoterapii zaleconej do wykonywania w domu. Świetnym uzupełnieniem leczenia jest fizykoterapia wykorzystująca ultradźwięki, jonoforezę z lekiem przeciwzapalnym lub fala uderzeniowa. Ta ostatnia ma bardzo dużą skuteczność działania i niekiedy już po 3 zabiegach połączonych z terapią manualną tkanek miękkich daje porządne efekty i kończy leczenie. Na dzień dzisiejszy nie ma lepszej metody nieoperacyjnej jak fala uderzeniowa, która posiada skuteczność na poziomie 80%.
Zabiegi z fali uderzeniowej trwają od 3 do 10 minut i wykonuje się je w odstępach 5-7 dni.
Pamiętać jednak należy, że stan zapalny rozcięgna może być spowodowany różnymi czynnikami, które często występują razem. Dlatego żeby ograniczyć powody ich występowania zaleca się zaopatrzenie ortopedyczne w postaci różnego rodzaju wkładek.
Oprócz wykonywanych u nas zabiegów otrzymają Państwo dostęp do wykonania unikalnych wkładek indywidualnie dopasowanych do potrzeb. Każda wykładka ortopedyczna wychodząca z pod naszej ręki jest inna i różni się od siebie niezależnie dla prawej i lewej stopy. Dzięki takiej możliwości wykorzystania technologii jesteśmy w stanie zabezpieczyć każdą stopę przed nawrotem dolegliwości związanych z bólem pięty.