Stopa cukrzycowa jest poważnym powikłaniem cukrzycy. Dotyczy od kilku do kilkunastu procent chorych - głównie pacjentów z II typem cukrzycy tzw. insulinoniezależnym. Z reguły pojawia się po wielu latach źle leczonej cukrzycy, choć często zmiany na stopach są pierwszym zauważalnym objawem tego schorzenia. Prawidłowe i rzetelne leczenie może uchronić stopę przed dalszymi często nie odwracalnymi konsekwencjami.
Zespół stopy cukrzycowej to jedno z najczęstszych powikłań cukrzycy. Z powodu niedostatecznego ukrwienia stóp zmniejsza się ich wrażliwość na ból, co skutkuje utrudnionym gojeniem się ran i owrzodzeń świadczących o postępującym procesie martwiczym. Więzadłowo-mięśniowy aparat ruchu, jak i kości wraz ze stawami ulegają osłabieniu, w efekcie czego dochodzi do deformacji stopy uniemożliwiającej chodzenie. Nieleczona stopa cukrzycowa prowadzi do amputacji kończyny.
Zespół stopy cukrzycowej występuje w dwóch odmianach:
- Zespół stopy niedokrwiennej, który powstaje w wyniku pogorszenia ukrwienia w obrębie stopy.
- Zespół stopy neuropatycznej, którego przyczyną jest uszkodzenie obwodowego układu naczyniowego.
Do stopy cukrzycowej dochodzi najczęściej z powodu długotrwałego zaniedbywania właściwej terapii oraz zbyt wysokiego poziomu cukru we krwi. Ulegają osłabieniu i zniszczeniu małe i duże ściany naczyń krwionośnych doprowadzając do trwałego uszkodzenia naczyń. W konsekwencji zwiększa się podatność na choroby układu sercowo-naczyniowego.
Częstym następstwem jest uszkodzenie i upośledzenie pracy układu nerwowego objawiającymi się zaburzeniami czucia, drętwieniem i bólem kończyn co w efekcie m.in. prowadzi do zespoły stopy cukrzycowej
Objawy stopy cukrzycowej
- ból nasilający się w nocy z towarzyszącymi bolesnymi kurczami mięśni, uczucie mrowienia i kłucia w nodze
- łuszczenie i wysuszanie się skóry
- pojawienie się licznych pęknięć z ogniskami martwicy i owrzodzenia
- gorsze gojenie się ran
- zaburzenia w odczuwaniu bólu, temperatury i dotyku
- deformacja kości.
Kluczowym elementem profilaktyki i leczenia schorzenia jest szczególna dbałość o zdrowie i dobrą kondycję stóp, a przede wszystkim - konsekwentnie prowadzona terapia mająca na celu obniżenie poziomu cukru we krwi.
Leczenie stopy cukrzycowej jest trudne, długie i kosztowne. Należy je prowadzić w wyspecjalizowanych ośrodkach pod opieką specjalistów: diabetologa, chirurga naczyniowego, ortopedy, rehabilitanta, dermatologa. Pacjent powinien mieć odpowiednio dobrane wkładki lub obuwie ortopedyczne, fachowo usuwane odciski i modzele, zaś w przypadku dominujących zmian naczyniowych powinien być kwalifikowany do specjalistycznych zabiegów naczyniowych.
W leczeniu zaawansowanych przypadków stopy cukrzycowej stosuje się bardzo wiele metod leczenia miejscowego owrzodzeń i ran. Są to preparaty zawierające srebro, tlenowe komory hiperbaryczne, opatrunki z podciśnieniem. Wielość metod wskazuje na trudności lecznicza i brak idealnych preparatów gojących rany.
W naszym gabinecie posiadamy specjalne materiały wykorzystywane do produkcji wkładek, które charakteryzują się bardzo dużą miękkością przeznaczone dla stóp bardzo wrażliwych z zaburzeniami trofiki i atrofią – zwłaszcza stopa cukrzycowa oraz reumatoidalna. Poprawiają komfort chodzenia oraz tłumią wstrząsy poprzez właściwości amortyzacji. Materiały są wytrzymałe, idealnie dopasowane do stóp tak by absorbować jak najwięcej wstrząsów. Charakteryzują się także długą żywotnością jak i pamięcią kształtu. Dodatkowo możemy pokryć wkładkę specjalnym materiałem z jonami srebra. Nadaje to wkładce dodatkowej ochrony przeciwgrzybicznej i przeciwbakteryjnej.
Dzięki indywidualnemu podejściu i szczegółowej diagnostyce komputerowej jesteśmy w stanie sprostać każdym wymaganiom aby przynieść Państwu ulgę w tym trudnym schorzeniu.