Pięta Haglunda jest schorzeniem, które niełatwo zdiagnozować, ponieważ ból występujący w okolicy pięty może być powiązany z zapaleniem ścięgna Achillesa, ostrogą piętową górną lub dolną jak i z zapaleniem rozcięgna podeszwowego. Przy diagnozowaniu niezbędna jest szczegółowa analiza fizjoterapeutyczna, czasami oparta o wyniki badań obrazowych.
Objawy towarzyszące pięcie Haglunda są niejednoznaczne i często takie same jak w innych schorzeniach. Zaliczają się do nich silny i pulsacyjny ból w pięcie, nierzadko pojawiający się obrzęk pięty np. w tylnej jej części. Ból może się także pojawiać w momencie zakładania obuwia. Czasami dochodzi do małych ran i przerwania ciągłości skóry. Różnego rodzaju wysiłki i obciążenia ukierunkowane na prace stopy są powodem pojawienia się pięty Haglunda.
Przyczyny bólu w pięcie Haglunda.
Niestety jest cały wachlarz przyczyn, które mogą być powodem pojawienia się bólu w pięcie. Może być to wynikiem dolegliwości związanych ze ścięgnem Achillesa, do których należą zapalenie ścięgna, całkowite lub częściowe zerwanie ścięgna Achillesa, zapalenie kaletki głębokiej ścięgna Achillesa lub martwica pięty. Ból może pojawić się na skutek upadku lub niefortunnie postawionej pięty na podłożu podczas zwykłego zeskoku. Kurzajka podeszwowa występująca na pięcie może także powodować ból. Przyczyny kojarzone z piętą Haglunda są najczęściej spowodowane noszeniem zbyt małego obuwia (tancerze) oraz intensywnym treningiem biegowym i urazami z nim związanych. W wyniku niedokrwienia i powstających zmian zwyrodnieniowych w okolicy piety lub zwapnień powodujących zaostrzenie guza piętowego kości piętowej dochodzi do obrzęku dając silny objaw bólowy pięty. Z powodu noszenia nieprawidłowego i obcisłego obuwia kobiety w przedziale 15-30lat są bardziej narażone na przypadłość związaną z piętą Haglunda.
Leczenie pięty Haglunda
Leczenie zachowawcze pięty Haglunda obejmuje terapię manualną tkanek miękkich, zajętej stanem zapalnym pięty, w połączeniu ze specjalnie dobranymi ćwiczeniami. Zmiana obuwia na wygodniejsze oraz zaprojektowanie specjalnie dopasowanych wkładek 3D na podstawie indywidualnych badań komputerowych natychmiastowo poprawia komfort chodzenia i odciąża drażniące struktury anatomiczne.
Ból w pięcie może minąć samoistnie, lecz jeśli przez kilka dni nie znika, a ponadto pojawiają się dodatkowe objawy z zaostrzeniem poprzednich, zalecamy wizytę u fizjoterapeuty w celu skontrolowania dolegliwości.